Altınoluk halkının başlıca gelir kaynağından olan bu bölgedeki zeytin ve zeytinyağı dünyaca ünlenmiştir ve sertifikalıdır. Bu bölgedeki yemeklerin hemen hemen çoğu zeytinyağıyla yapılmaktadır.

Altınoluk Zeytin ve Zeytinyağı

Altınoluk Zeytin ve Zeytinyağı

Altınoluk, hem oksijeni bol hem de kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretilen yerlerden birisidir. Ayrıca deniz turizmi ve gezilip görülecek yerler açısından da avantajlı tatil imkânı sunan şirin bir tatil beldesidir.

Altınoluk’ta yemekler genelde zeytinyağlı yapılmaktadır. Asidine göre farklı kalitelerde üretilen zeytinyağı, yöre halkı tarafından kızartmalarda bile kullanılmaktadır. Zeytinyağı ve dilim limon ile dinlendirilmiş zeytin ise sadece Altınoluk beldesinde bulunabilmektedir.

Altınoluk’ta neler yapılır?

Ege denizi ile Kazdağları’nın kucağında bulunan Altınoluk’ta, konaklamak için birçok otel, pansiyon ve kiralık daireler bulunmaktadır. İhtiyaca göre eşyalı olarak daireler, günlük, haftalık veya sezonluk olarak kiralanabilir. Altınoluk tatil beldesinin havası gibi denizi de temizdir. Deniz keyfini doyasıya çıkarttıktan ve yöreye özgü lezzetli yemekleri yedikten sonra Altınoluk çarşı turu başlar. Çarşı boyunca, yöre halkı tarafından kurulan tezgâhlardan hatıra veya hediyelik eşyalarla, yöreye özgü organik ürünler alınabilir. Zeytin ve zeytinyağı, en organik ve kaliteli haliyle, marketlerden aldığımız fiyatlardan çok daha ekonomik bir şekilde satın alınabilir.

Altınoluk’ta, gezilip görülecek birçok yer ve piknik alanları da bulunmaktadır. Hasanboğuldu ve Sutüven Şelalesi, Mıhlı Çayı, Tahtakuşlar Müzesi, Şahindere Kanyonu, Sarıkız Tepesi, Antros Antik Kenti ve Abdullah Efendi Konağı gibi tarihi güzellikteki yerler, Altınoluk tatilinde gezilip görülebilecek yerlerdir. Altınoluk’a, hava yolu veya karayolu ile ulaşım sağlanabilir. Yörede kurulu tek fabrika olan zeytinyağı fabrikaları da ziyaret edilerek, organik zeytinyağı üretim alanı görülebilir.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Altınoluk Aktiviteler

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?