Altınoluk özellikle yaz tatilinde gitmesi tercih edilen yer olsa da diğer mevsimlerde de gezilebilecek çok fazla yer vardır. Hasanboğuldu Gölü, Sütüven Şelalesi ve Sarıkız tepesi bunlardan sadece birkaçı.

Altınoluk’a Ne Zaman Gidilir?

Altınoluk’a Ne Zaman Gidilir?

Denize yönelik bir tatil planlıyor isek yaz sezonunda gidilmesi elbette daha keyifli olacaktır üstelik bölgede yazın aşırı sıcak hissedilmemesi bakımından da tercih edilmektedir. Fakat deniz suyu sıcaklığını da göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır. Kalacak yer sorun olmayacaktır çünkü otel ve pansiyondan ziyade sezonluk kiralık daireler bulunuyor Altınoluk’ta. Şahin Deresi Kanyonu, Sutüven Şelalesi , Hasanboğuldu Göleti, Adatepe Köyü, Mıhlı Şelalesi, Sarıkız Tepesi, Ancak tatilimizi yalnızca deniz kum ve güneş üçlüsü dahilinde düşünmemiş isek her dönemde tercih edilebilir. Bölge coğrafyasını göz önünde bulundurursak şöyle alternatifler yaratabiliriz:

Kaz Dağları ve Kamp

Muhteşem tabiatıyla ve görkemiyle Alp Dağlarından sonra ikinci en büyük oksijen rezervine sahip olmasıyla, endemik türleriyle, Tuzla, Biga, Gönen çaylarıyla, Kaz Dağı Milli Parkı ile doğa severler için muazzam bir yer. Bölgede kamp tesisleri var dolayısıyla doğayla baş başa huzurlu bir doğa tatili için Altınoluk’un misafirlerini her dönem beklediği aşikardır. Darıdere Kamp Alanı , Hızır Kamp, Sır Camping, Deniz Camping, Endemik Camping gibi seçenekler bulmamız mümkün.

Küçük Çaplı Kültür Tarih Gezintisi

Tahta Kuşlar Müzesi Altınoluktan altı km uzaklıkta olan bölgenin adı Tahtacılar Köyü olarak geçiyor. Köyde ilk özel Etnografya Müzesi ve bir de sanat galerisi yer alıyor. Ayrıca hazırlanan çadırlarda Asya’dan göç eden Türk kavimlerinin yaşantısını yansıtan eşyaları incelemek mümkün.

Abdullah Efendi Konağı ise 1800’lerin ikinci yarısında yaptırılmış en eski sahibinin bir rahip olduğu bilinmektedir. Konak adını sonraki sahibinden alırken, o dönem mimarisini yansıtan yapı yakın dönemde restore edilmiş ve kültür evi halini almıştır.

Antros Antik Kenti Altınoluk’a iki kilometre uzaklıkta ve ören alanında eski Roma villaları mozaikler yerleşim alanları yer alıyor. On beş yıldan beri devam eden kazılar hem yol üstü hem yol altı, deniz altı gibi alanlarda devam etmektedir. Görüldüğü üzere Altınoluk’ta dört mevsim yapılacak bir gezi var.

Paylaşmak İster Misiniz?
« Önceki Haber Altınoluk Hakkında
Sonraki Haber » Altınoluk Aktiviteler

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?