Altınoluk deniz suyu sıcaklığı yaz aylarında 23-27 derece °C arasındadır. Altınoluk deniz suyu yüzmek için en ideal olan tatil beldelerindendir.

Altınoluk Deniz Suyu Sıcaklığı

Altınoluk Deniz Suyu Sıcaklığı

Yüzmek için ideal su sıcaklığı genellikle 24 – 27 °C arası olarak ifade edilir. 27 °C üzerindeki su sıcaklıkları yosun miktarının aşırı derecede artmasına ve bakteri üremesine yol açabileceğinden, ayrıca su tazeleyici ve serinletici etkisini kaybedeceğinden ideal bulunmaz. Bu bakımdan, Altınoluk ve çevresindeki deniz suyu sıcaklığı sağlıklı ve idealdir. Yöredeki tatlı su kaynaklarının fazlalığı deniz suyunun fazla ısınmasını önler. Deniz suyu sıcaklığının aşırı yükselmemesi karada da olumlu etki yaratır ve fazla nemli, bunaltıcı sıcaklıklar yaşanmasını önler, bu nedenle yörenin havası pek çok kişi tarafından beğenilmektedir. Kaz Dağları da bu aşırı nemli ve bunaltıcı olmayan havanın sebeplerinden birisidir.

Temmuz ve Ağustos Yüzmek İçin En İdeal Zamanlar

Ege Denizi’nde yıllık deniz suyu sıcaklığı ortalaması 17 – 19,5 °C arasında seyreder. 1970 – 2016 yılları arasında en düşük yıllık deniz suyu sıcaklığı ortalaması 17,7 °C ile 1983’te, en yüksek ortalama ise 19,4 °C ile 2014 yılında kaydedilmiştir. Kuzey Ege’de, Türkiye’nin diğer bir çok yerinde olduğu gibi Temmuz ve Ağustos aylarında deniz suyu sıcaklığı ortalaması 24 °C altına pek düşmediği gibi 26 °C hatta 27 °C seviyelerine ulaşır. Haziran ayında bu ortalama 22 °C civarındadır. Eylül ayında ise 23 °C ile Haziran’dan bile daha uygun bir deniz sıcaklığı devam eder. Altınoluk ve çevresinde Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve hava durumuna göre kısmen Ekim ayında su sıcaklığı yüzmeye uygundur.

Temiz Hava, Temiz Deniz Suyu

Bol oksijenli, temiz, nem ve sıcaklık bakımından ideal hava ve serinletici, tazeleyici, temiz deniz suyu Altınoluk yöresini pek çok ziyaretçinin gözünde vazgeçilmez kılan doğal özellikleri arasındadır. Yaşlılar, hastalar, aşırı sıcağı sevmeyenler, bölgenin ferah havasından hoşlananlar tatillerini Altınoluk’ta geçirmeyi özelikle tercih etmekte. Bölgede deniz kenarındaki harika plajların yanı sıra özellikle Güre bölgesindeki kaplıcalar ve Kaz Dağları’ndaki şelale, dere ve göletler de rahatlamak ve keyifli vakit geçirmek isteyenlerin gözdesi.

Paylaşmak İster Misiniz?
Sonraki Haber » Altınoluk Aktiviteler

Fikirlerinizi Paylaşmak İster Misiniz?